24.09.2021

Ewolucja cech kulturowych w interaktywnych środowiskach internetowych

Thomas Franz Müller, PhD., postdoctoral researcher @ Max Planck Institute for Human Development, Berlin

W tym wystąpieniu przedstawię dwa badania nad zachowaniami w sieci związanymi z ewolucją kulturową i z powstawaniem konwencji.
Pierwsze badanie (Müller i Winters, 2018) koncentruje się na zjawisku, w którym powtarzana transmisja może sprawić, że zestaw cech kulturowych stanie się z czasem bardziej kompresowalny. Korzystając z wielkoskalowego zestawu danych z internetowej aplikacji Reddit Place wykorzystywanej do współpracy artystycznej, zbadaliśmy ewolucję kompresowalnych wzorów na obrazie o wymiarach 1000 x 1000 pikseli. W tym projekcie wszyscy użytkownicy Reddita mogli wybrać kolorowy piksel, umieścić go na wyznaczonej siatce, a następnie odczekać określoną ilość czasu przed umieszczeniem kolejnego piksela. Analizując wszystkie 16,5 miliona rozmieszczeń pikseli przez ponad milion osób, odkryliśmy, że kompresja w czasie przebiega zgodnie z trajektorią wyznaczoną funkcją kwadratową. Ze stanu nieustrukturyzowanego, w którym poszczególne dzieła sztuki istnieją stosunkowo niezależnie od siebie, Reddit Place stopniowo przechodzi do stanu ustrukturyzowanego, w którym rozmieszczenia pikseli tworzą nieprzypadkowe, współzależne wzory.
W drugiej części wystąpienia krótko przedstawię trwające prace nad „niekonwencjonalnym testem Turinga”. W tym projekcie zamierzamy zbadać zdolność ludzi do rozpoznawania podszywających się pod ludzi botów w środowisku internetowym, w którym brakuje możliwości posługiwania się językiem. W szczególności interesuje nas, czy w minimalnym środowisku dostęp do wcześniejszych interakcji człowieka może sprawić, że bot podszywający się będzie bardziej zwodniczy. Dwie osoby uczestniczące w badaniu widzą pustą przestrzeń 2D i dwa proste kształty (pomarańczowy kwadrat i niebieskie kółko). Podczas gdy kwadrat jest pod ich kontrolą, okrąg jest kontrolowany albo przez człowieka, albo przez bota podszywającego się, a uczestnicy wchodzą w interakcje w wyznaczonej przestrzeni, aby odgadnąć, kto jest po drugiej stronie. Porównując zachowanie botów i ludzi, oczekujemy, że wyniki dostarczą cennego wglądu w powstawanie komunikacji poprzez wzajemność i umowność.

UDZIAŁ:

Spotkanie odbędzie się na żywo na platformie Zoom o godzinie 13.00. W celu uczestnictwa prosimy o wypełnienie formularza: https://forms.gle/4K1MJ7V9JW8MDKmq7 – link do spotkania zostanie przekazany uczestnikom poprzez maila na podany adres.

Informujemy, że pierwsza część spotkania (wykład) będzie nagrywana w celu późniejszego przesłania na nasz kanał YouTube. Wprawdzie nagrywane będą jedynie slajdy oraz głos prelegenta, jednak prosimy tych z Państwa którzy obawiają się przypadkowego nagrania swojego wizerunku o wyłączenie kamerek i uruchomienie ich w drugiej, dyskusyjnej, części spotkania, która nie będzie nagrywana.

Spotkanie w języku angielskim.