25.11.2022

Ilościowe wykrywanie ponownego użycia tekstu na przykładzie XVII-wiecznego hiszpańskiego dramatu

Jose Losada Palenzuela (Uniwersytet Wrocławski)

Specyfika kontekstu społeczno-kulturowego XVII-wiecznego teatru hiszpańskiego sprzyjała praktyce ponownego wykorzystywania tekstu. Autorzy korzystali ze sztuk, które wcześniej napisano lub odgrywano na scenie, tworząc mieszaną praktykę intertekstualną opartą na przeredagowywaniu, adaptacji i ponownym wykorzystaniu fragmentów (m.in. definicji). Badanie równoległych fragmentów utworów nadal pozostaje ważnym elementem wykrywania relacji między tekstami w ramach krytyki tekstowej (ściśle związanych np. ze stylometrią).

Wystąpienie zaprezentuje trwający projekt, który testuje podejścia ilościowe do automatycznego wykrywania ponownego użycia tekstu. Wśród różnych dostępnych narzędzi i algorytmów znajdują się takie jak Tracer, textreuse R, passim, a nawet niektóre klasyczne metody wyszukiwania informacji, takie jak TF-IDF. Omówimy niektóre z pierwszych wyników dotyczących dosłownego lub prawie dosłownego ponownego użycia tekstu, ukontekstawiając niektóre problemy związane z selekcją cech i oceną wydajności.

 

Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej, zapraszamy do udziału bezpośredniego w Sali Konferencyjnej IJP PAN na 1. piętrze, oraz wirtualnie poprzez platformę Zoom.

Chcących uczestniczyć w spotkaniu wirtualnie prosimy o zapisanie się przez formularz: https://forms.gle/4K1MJ7V9JW8MDKmq7

Wykład będzie też nagrywany i opublikowany później na naszym kanale YouTube.