Wykrywanie autorstwa i identyfikacja płci w „fałszywych” proklamacjach za pomocą stylometrii. Sprawa „osieroconych” proklamacji Greckiej Organizacji Rewolucyjnej 17N.
Andriana Maria Korasidi, George Mikros (National and Kapodistrian University of Athens)
Organizacja Rewolucyjna 17 listopada została utworzona w 1975 roku i była grecką skrajnie lewicową organizacją bojową przeprowadzającą ataki terrorystyczne w Grecji przez 27 lat (1975-2002). Jej członkowie w 84 proklamacjach przyznali się do odpowiedzialności za swoje działania, przekazując jednocześnie swoje idee polityczne i kierujące nimi teorie. Po ich aresztowaniu w 2002 roku jeden z członków zaprzeczył autentyczności 8 proklamacji, i wskazał, że 6 z nich stanowiło „projekt tajnych służb”. Proklamacje przyczyniły się do atmosfery podziałów w organizacji i, choć prokuratura uznała je za autentyczne, są one uznawane za fałszywe przez członków głównego zespołu, którzy jednak podkreślają starania autorów podróbek. Również wkład kobiet w 17N jest w dużej mierze nieznany, ponieważ wielu członków organizacji pozostało anonimowych. W tym projekcie zamierzamy zastosować zaawansowane metody stylistyki komputerowej do zbadania korpusu proklamacji 17N i stwierdzenia, czy „fałszywe” teksty znacząco różnią się od pozostałych, a następnie spróbować opracować solidną metodologię identyfikacji płci autorów.
UDZIAŁ:
Spotkanie odbędzie się na żywo na platformie Zoom o godzinie 13.00. W celu uczestnictwa prosimy o wypełnienie formularza: https://forms.gle/4K1MJ7V9JW8MDKmq7 – link do spotkania zostanie przekazany uczestnikom poprzez maila na podany adres.
Informujemy, że spotkanie będzie nagrywane.